Oznam o uverejnení hry Bitka o Wesnoth 1.8

Apríl 2010. Opäť nastal čas pre epochálnu udalosť, vydanie stabilnej verzie Wesnothu. Tím vývojárov hry Bitka o Wesnoth hrdo oznamuje uverejnenie verzie 1.8 hry Bitka o Wesnoth, slobodnej ťahovej strategickej hry s tematikou fantasy a prvkami rolového hrania a s otvoreným zdrojovým kódom. Hru si môžete stiahnuť pre Windows, Max OS X, a rôzne distribúcie operačného systému GNU/Linux.


Novinky vo Wesnothe 1.8

Záber z hry Wesnoth

Vylepšenia tentokrát zahŕňajú celú jednu novú výpravu, stovky nových alebo upravených portrétov jednotiek, päť nových sprievodných melódií, zmeny grafického rozhrania a výrazné zlepšenie umelej inteligencie.

Pre hráčov

Aby mohol hráč ľahšie chrániť lojálne jednotky, sú teraz označené symbolom v tvare bronzového prsteňa.

Názvy na mape a iných obrázkoch teraz môžu byť lokalizované do hráčovko jazyka. Viaceré jazyky už túto možnosť využívajú. Pre viac informácií a návodov je pripravený článok na wiki oLokalizácii obrázkov.

Výpravy

Nová výprava Delfadorove pamäti rozpráva príbeh o tom, ako sa z učňa mágie stal Delfador Veľký. Táto výprava bola importovaná z projektu Wesnoth-UMC-Dev, kde sa skoro rok pripravovala na začlenenie do oficiálneho vydania hry.

Pokračovali sme s ladením doterajších výprav. Zvláštne schopnosti hrdinu Kaleha z Pod žeravými slnkami, ktoré dlho spôsobovali problémy, boli prepracované robustnejším spôsobom. Boli opravené vážne problémy s nadväznosťou vo výprave Dedič trónu, scéna "Útesy Tórie". Niektoré scény vLegende Wesméru boli prepracované a vylepšené. Z tejto výpravy existuje aj prvá verzia pre viac hráčov, aby sa overilo fungovanie výprav v rámci zápasu viacerých hráčov.

Záber z hry Wesnoth

Pribudlo päť nových sprievodných melódií: Obete vojny, Do tieňa, Koniec cesty, Ponad Severné hory, Ťažoba pomsty.

Umelá inteligencia počítačom riadených protivníkov bola vylepšená: lepšie vyberá jednotky na verbovanie a ciele svojich útokov.

Zápas pre viacerých hráčov

Grafické prostredie operačného systému môže byť použité na oznámenie hráčovi, že je na ťahu.

Čakáreň hry viacerých hráčov bola kompletne pretvorená pre lepšiu hrateľnosť a vzhľad.

Náhodné čísla sú pri zápasoch viacerých hráčov generované na serveri sieťovej hry. To znemožňuje niektoré spôsoby podvádzania a nesynchronizovaných stavov, za cenu straty kompatibility s verziami pred 1.7.13.

Všeobecné

Pravý panel v hlavnom okne hry bol vyladený pre použiteľnosť. Teraz viac zvýrazňuje obranu zvolenej jednotky na teréne a jej modifikáciu jej sily podľa dennej doby.

Vznikla nová obluda: Vodný had. Ďalej bol do trpasličej rasy vo výpravách pridaný Trpaslík prieskumník, známy z výpravy Pod žeravými slnkami. Viaceré ďalšie rady jednotiek získali nové prepracované kresby a animácie — najmä jašteri. Taktiež bolo dokončené prepracovanie jednotiek morských ľudí, aj keď animácie im ešte stále chýbajú.

Záber z hry Wesnoth

Popisy doplnkov sú teraz prístupné z dialógového okna sťahovania doplnkov po stlačení tlačidla.

Väčšia prekladov bola aktualizovaná. Vrátila sa aj Vietnamčina a pribudol aj nový prepis angličtiny v Shavovskej abecede.

Pre autorov príbehov

Aj tento rok sa Wesnoth zapojil do programu Google "Summer of Code"; jedným z hlavných výsledkov bolo prepracovanie podpory výprav v hre viacerých hráčov. Bojujúce strany v hre viacerých hráčov sú zachované a prenášajú sa z jednej scény do druhej. Velitelia ovládaní počítačom vedia privolať jednotky z veteránov svojej strany. Vedľajším efektom je možnosť mať v jednej strane viacero veliteľov.

Ďalším výsledkom je nová infraštruktúra umelej inteligencie vo Wesnothe. Umelá inteligencia môže byť ovládaná skriptom pre zmenu správania za špeciálnych okolností v príbehu a aby mohli rôzne nepriateľské strany hrať rozdielnu taktiku pri udalostiach vo výprave. Je tiež možné použiť skriptovacie jazyky (formula_ai, lua) na vytvorenie alternatívnych skriptovateľných umelých inteligencií.

Nový nástroj nazvaný "prieskumník stavu hry" umožňuje tvorcovi obsahu počas bežiacej hry sledovať hodnoty v premenných WML, nastavenie umelej inteligencie a zoznam veteránov na privolanie.

Záber z hry Wesnoth

Nová dedina orkov a pevnosť orkov zvyšuje možnosti tvorcov máp.

Dosiahli sme aj výborné výsledky s novým programom "Letné umelecké štipendium". Vznikli počas neho tucty nových portrétov jednotiek a kompletne prepracovaná rasa jašterov. Dúfame v pokračovanie tohto programu aj v ďalších rokoch.

Venovali sme mnoho pozornosti nadväznosti sveta Wesnothu, od malých detailov, ako nahradenie príliš pozemských ľudských mien postáv, po väčšie zásahy, ako doplnenie nových geografických názvov na hlavnej mape. Hlavná história Wesnothu bola doladená pre eliminovanie drobných nekonzistencií.

Dodržali sme aj sľub, ktorý sme urobili pri odstraňovaní jazyka Python z verzie 1.6 kvôli technickým príčinám: udalosti WML a komponenty umelej inteligencie môžu byť písané v jazyku Lua. Integrácia Lua do hernej platformy je natoľko pokročilá, že umožňuje programovanie značiek WML s definíciami v Lua, ktoré môžu čítať a modifikovať stavové premenné aj z jadra hry v C++.

Na stiahnutie

Bitka o Wesnoth je dostupná pod Všeobecnou verejnou licenciou GNU (GPL). Zdrojový kód nájdete na stránke wesnoth.org spolu s návodom na zostavenie zo zdrojového kódu na množstve rozličných operačných systémov. Pre najčastejšie používané operačné systémy ako Linux, Windows, a Mac OS X sú už inštalačné balíky pripravené.

Aktuálne informácie o stiahnuteľných súboroch nájdete na stránke Download. Tam bude možné nájsť aj inštalačné balíky a inštrukcie pre iné platformy hneď ako budú dostupné.

Ak ste si už stiahli predchádzajúce verzie hry, možno budete mať záujem o stiahnutie iba súborov xdelta.

Ďalšie informácie