Informacje o wydaniu Bitwy o Wesnoth 1.10

Styczeń 2012 r. Po długim oczekiwaniu nadeszła ponownie chwila niezrównanych emocji: nowa wersja stabilna Wesnoth. Z dumą ogłaszamy wydanie wersji 1.10 Bitwy o Wesnoth, darmowej (wolnej) i dostępnej na zasadach open source turowej gry strategicznej o tematyce fantasy z elementami fabularnymi. Gra jest dostępna w wersjach na platformy Microsoft Windows, Mac OS X i różne dystrybucje GNU/Linuksa.


Nowości w Wesnoth 1.10

Zrzut ekranu Wesnoth

Dla graczy

Dzięki projektom Google Summer of Code z lat 2010 i 2011 powstał nowy system planowania, umożliwiający wizualne planowanie rekrutacji, ruchów, ataków i innych działań. Można nawet wyświetlać wspólne plany działania z sojusznikami w grze wieloosobowej.

Pojawiło się kilka nowych typów terenu, a wiele innych zostało narysowanych od nowa lub istotnie poprawionych. Dzięki wulkanom, animowanej wodzie, nowym ornamentom i opracowanym od nowa równinom pole bitwy w Wesnoth stało się znacznie ładniejsze.

Do wielu jednostek (między innymi jaszczurów) dodano nowe animacje postoju i innych czynności, które w połączeniu z nowymi animacjami wody ożywiają statyczne dotąd pola bitew.

W wersji 1.10 usłyszymy zupełnie nową wersję dotychczasowego utworu Northerners oraz dwa nowe utwory: Battle Epic i Silvan Sanctuary.

Kampanie

Do gałęzi głównej dołączyła kampania Dead Water, której bohaterem jest młody mermen. Jako następca tronu musi on stawić czoła inwazji nieumarłych i obronić swoje królestwo. Nowa kampania była przez dłuższy czas doskonalona i przygotowywana do umieszczenia w gałęzi głównej w ramach projektu Wesnoth-UMC-Dev, podobnie jak dodana wcześniej kampania Wspomnienia Delfadora.

W większości istniejących kampanii wprowadzono mniejsze i większe zmiany oraz liczne udoskonalenia. Na przykład Opowieść o dwóch braciach otrzymała znacznie ulepszoną fabułę, a kilka scenariuszy Legendy Wesmere poddano przeróbkom w celu zwiększenia dynamiki i ulepszenia mechaniki rozgrywki.

Rozgrywka wieloosobowa

Pojawiło się kilka nowych map wieloosobowych: Aethermaw, Cytadela Arcanclave, Garnizon tysiąca żądeł i Wulkan. Wiele innych map zostało zaktualizowanych, między innymi w celu zrównoważenia rozgrywki i wykorzystania nowych typów terenu.

Ogólne

Zrzut ekranu Wesnoth
Zrzut ekranu Wesnoth

Poza nowymi zestawami portretów do kampanii Najazd orków, Zejście w mrok, Berło ognia, Powstanie Wesnoth i Południowa straż dodano też wiele portretów ogólnych (na przykład dla większości smoków i szkieletów). Jesteśmy zatem kolejny krok bliżej do naszego celu, jakim jest zapewnienie wysokiej jakości grafiki w całej grze.

System oświetlenia potrafi teraz różnie oświetlać różne obszary mapy, aby lepiej pokazywać lokalną porę dnia (i jej wpływ na jednostki). Dzięki niemu w jaskiniach panuje teraz ciemność również w dzień.

Jednostki spowolnione otrzymują teraz błękitne zabarwienie, dzięki czemu łatwiej je zidentyfikować.

Wprowadzono liczne zmiany w interfejsie użytkownika, dzięki którym można m.in. usuwać wiele dodatków naraz poprzez zaznaczanie pól wyboru. Znacznie poprawiliśmy też typografię i spójność wyglądu wszystkich elementów gry. Zmodyfikowany został pasek boczny, aby był bardziej estetyczny i czytelny.

Rozpoczęto prace nad dwiema nowymi wersjami językowymi: irlandzką i staroangielską.

Dla twórców treści

Zrzut ekranu Wesnoth

W serii 1.10 pojawiło się wiele nowych funkcji dla twórców treści, w tym nowe trwałe zmienne WML, umożliwiające twórcom dodatków zapisywanie na lokalnym dysku gracza danych do wykorzystania przez inne materiały lub podczas rozgrywania w przyszłości.

Obsługa języka Lua w grze została znacznie rozbudowana, dzięki czemu twórcy treści mają teraz znacznie więcej możliwości niż w serii 1.8. Rozbudowa obsługi języka Lua w zakresie programowania sztucznej inteligencji gry była jednym z naszych projektów Google Summer of Code.

Paleta terenów została znacznie rozszerzona poprzez dodanie nowych terenów podstawowych, budynków i ornamentów. Nowe elementy pozwolą twórcom map rysować ciekawsze i bardziej zróżnicowane krainy.

Dzięki projektowi Google Summer of Code z lat 2010 i 2011 mamy do dyspozycji wtyczkę Wesnoth dla środowiska Eclipse, stanowiącą rozbudowane środowisko IDE do programowania w języku WML na platformie Eclipse, włącznie z podświetlaniem składni, zwijaniem znaczników, autouzupełnianiem i innymi funkcjami. Środowisko obejmuje również interfejsy do uruchamiania pomocniczych narzędzi wmllint i wmlindent oraz możliwość uruchomienia gry lub edytora map z bezpośrednim załadowaniem wybranego scenariusza lub mapy.

Twórcy treści mogą teraz korzystać z nowych ikon przedmiotów, narysowanych w tym samym stylu, co ikony ataku. Dostępne są między innymi grafiki eliksirów, szat, zbroi i elementów biżuterii.

Modyfikacje kodu obsługującego znacznik [language] umożliwiły tłumaczenie niestandardowych napisów zasięgu i typu ataku.

Pobierz

Bitwa o Wesnoth jest dostępna na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL). Kod źródłowy można pobrać ze strony wesnoth.org, gdzie znajdują się też informacje jak zbudować grę ze źródeł na różnych systemach operacyjnych. Dostępne są gotowe pakiety instalacyjne dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych, w tym dla Microsoft Windows, Mac OS X i GNU/Linuksa.

Najnowsze informacje o dostępnych wersjach można znaleźć na stronie z plikami do pobrania. Gdy tylko będą dostępne, pojawią się tam również pakiety na inne platformy wraz z instrukcjami instalacji.

Jeśli posiadasz już wcześniejszą wersję gry, możesz skorzystać z możliwości pobrania jedynie plików xdelta.

Więcej informacji