Informacje o wydaniu Bitwy o Wesnoth 1.6

22 marca 2009 r. Po raz kolejny nadeszła wiekopomna chwila: pojawiła się nowa wersja stabilna Wesnoth. Zespół Bitwy o Wesnoth z dumą ogłasza wydanie wersji 1.6 Bitwy o Wesnoth, darmowej (wolnej) turowej gry strategicznej o tematyce fantasy z elementami gry fabularnej. Grę można pobrać w wersjach na platformy Windows, Mac OS X i różne dystrybucje GNU/Linuksa.


Nowości w Wesnoth 1.6

W nowej wersji wprowadziliśmy wiele ulepszeń, które docenią wszyscy użytkownicy, w tym jedną nową kampanię oficjalną, dwa nowe scenariusze wieloosobowe i gruntownie odświeżony interfejs.

Dla graczy

Kampanie

Zrzut ekranu Wesnoth

Pojawiła się nowa kampania oficjalna, Legenda Wesmere, wprowadzająca kilka nowych funkcji rozgrywki. W jednym ze scenariuszy można na przykład nakazać komputerowi dowodzenie jedną ze sprzymierzonych stron i wyznaczyć mu cele według własnego planu strategicznego. Funkcja jest ukryta — można ją odnaleźć poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy jednostki dowódcy strony sprzymierzonej w scenariuszu 7. Kampania pochodzi z projektu Wesnoth-UMC-Dev, gdzie przez kilka miesięcy była przygotowywana do oficjalnego dołączenia do gry.

W większości kampanii oficjalnych jest stosowana zmieniona metoda przenoszenia złota do następnego scenariusza. Zachowywane jest 40% złota końcowego (a nie 80%, jak dotąd), ale kwota ta jest dodawana do złota początkowego dla następnego scenariusza zamiast je zastępować (co miało dotąd miejsce, jeśli złota początkowego było mniej niż zachowanego).

W wielu kampaniach oficjalnych zostały ulepszone teksty fabuły i niektóre mapy. Pojawiły się też nowe sceny między scenariuszami oraz kilka epilogów. Wszystkie kampanie zostały dokładnie umiejscowione w historii Wesnoth i prawie wszystkie mają już animacje podróży na mapach głównych. Dużo uwagi poświęciliśmy też dopracowaniu i pogłębieniu historii i geografii Wesnoth — w wielu kampaniach znalazły się odwołania do historii powszechnej krainy Wesnoth, które wzbogacają narrację i dodają jej głębi.

Rozgrywka wieloosobowa

Na serwer gry wieloosobowej można się teraz zalogować ze swoją nazwą użytkownika forum Wesnoth, podając też swoje hasło. Rejestracja na forum nie jest jednak obowiązkowa i każdy może korzystać z dowolnej niezarejestrowanej nazwy użytkownika.

Zrzut ekranu Wesnoth

Zarządzanie listami przyjaciół i ignorowanych w poczekalni gry wieloosobowej jest teraz znacznie łatwiejsze — wystarczy dwukrotnie kliknąć wybranego gracza na liście.

Najistotniejsze zmiany dotyczące równowagi ery domyślnej:

  • Zwiększenie kosztu goblińskiego włócznika z 8 do 9.
  • Zwiększenie punktów ruchu całej linii goblińskiego włócznika z 4 do 5.
  • Wzmocnienie ataku goblińskiego włócznika z 4-3 do 6-3.
  • Dodanie cech: słaby, powolny i tępy. Gobliny otrzymują jedną z tych cech zamiast dwóch cech standardowych.
  • Dodanie premii strzelca wyborowego do ataku na odległość w linii orka zabójcy.
  • Zwiększenie kosztu chodzącego trupa z 7 do 8.
  • Zmniejszenie kosztu łucznika z 15 do 14.
  • Osłabienie ataku wręcz łucznika z 6-2 do 4-2.

Ogólne

Grafika gry została znacznie ulepszona, między innymi poprzez dodanie wielu nowych portretów jednostek. Przybyło też jednostek z kompletem animacji i obsługą barw stron.

Zrzut ekranu Wesnoth

Pojawił się nowy typ terenu: rafa przybrzeżna. Większość jednostek lądowych ma na tym terenie nieco lepszą obronę niż w zwykłej płytkiej wodzie, natomiast większość jednostek wodnych (na przykład mermeni i nagi) ma obronę 70%. Urozmaiciliśmy wyświetlanie lasów poprzez dodanie grafik lasów liściastych w różnych porach roku. Pojawiły się też nowe grafiki wiosek dla ludzkich miast i osad plemiennych.

Nasi kompozytorzy dodali pięć nowych, oryginalnych utworów: Rytuał bohaterów, Oblężenie Laurelmor, Groźna symfonia, Napięcie i Głęboka ścieżka. Zdarzeniom zwycięstwa i porażki towarzyszą teraz specjalne przerywniki muzyczne.

Interfejs użytkownika wciąż ewoluuje — w tej wersji pojawiły się między innymi nowe, bardziej eksponowane portrety postaci. W oknie przywoływania jednostek wyświetlane są przydatne informacje o cechach poszczególnych weteranów. Podczas przeglądania dodatków dostępnych na serwerze widoczna jest teraz kategoria każdego dodatku.

Pojawiły się tłumaczenia na nowe języki, w tym arabski, chorwacki, friulski, łotewski, macedoński i marathi. Istniejące tłumaczenia zostały gruntownie zaktualizowane i poprawione.

Dla twórców treści

Owocem naszego udziału w Google Summer of Code jest znacznie ulepszony edytor map, który można teraz uruchomić z menu głównego gry. Podczas edycji mapy możliwe jest wyświetlanie kodów terenów i współrzędnych na mapie. Nowy edytor pozwala pracować z wieloma mapami naraz i umożliwia generowanie zrzutów ekranu całych map. Pojawiło się też nowe, interaktywne narzędzie do edytowania animacji podróży na mapie kampanii.

Zrzut ekranu Wesnoth

Pojawiło się kilka nowych jednostek podstawowych, dostępnych we wszystkich scenariuszach: troll szaman, królewski wojownik i straszliwy nietoperz.

Wprowadziliśmy też wiele mniej widowiskowych zmian. Kompletnie przebudowany został moduł sztucznej inteligencji — nowy mechanizm oparty na formułach umożliwia bardziej elastyczne definiowanie celów i stosuje ulepszony algorytm odnajdywania ścieżki. Kontynuujemy rozbudowę możliwości języka WML poprzez wprowadzenie nowych znaczników i atrybutów, które zwiększają zakres operacji dostępnych dla autorów kampanii. Silnik interfejsu użytkownika przechodzi w tej chwili fundamentalne zmiany, które docelowo umożliwią konfigurowanie całego GUI z poziomu kodu WML. Pierwsze kroki zostały już wykonane, ale prace nad tym aspektem gry będą kontynuowane na przestrzeni cyklu rozwojowego 1.7.

Usunęliśmy obsługę zewnętrznych modułów sztucznej inteligencji w Pythonie, ponieważ funkcja ta otwierała poważną lukę w zabezpieczeniach. W cyklu rozwojowym 1.7 zamierzamy jednak dodać coś lepszego: możliwość kontrolowania sztucznej inteligencji gry poprzez skrypty, być może z wykorzystaniem innego, bezpieczniejszego języka rozszerzeń.

Pobierz

Bitwa o Wesnoth jest dostępna na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL). Kod źródłowy można pobrać ze strony wesnoth.org, gdzie znajdują się też informacje jak zbudować grę ze źródeł na różnych systemach operacyjnych. Dla większości popularnych systemów dostępne są gotowe pakiety instalacyjne, włączając w to Linuksa, Windows i Mac OS X.

Najnowsze informacje o dostępnych wersjach można znaleźć na stronie z plikami do pobrania.

Jeśli posiadasz już wcześniejszą wersję gry, być może zechcesz skorzystać z możliwości pobrania jedynie plików xdelta.

Więcej informacji